, ,

Amazon Brand Registry Nedir? Nasıl Yapılır?

unal.cevak avatarı

·

, ,

·

Amazon Brand Registry
Amazon Brand Registry

Amazon’daki fikri mülkiyetinizi korumak isteyen bir marka sahibiyseniz, Amazon Brand Registery tam size göre bir programdır. Bu program marka sahiplerine ticari marka, telif hakkı ve patent koruması sunarak ticari markalarının kötüye kullanıldığını bildirmelerine ve Amazon’daki ek programlara erişim elde etmelerine olanak tanır. Bu yazımızda Amazon Brand Registery, faydaları ve programa nasıl kayıt olunacağı hakkında ayrıntılı bir açıklama yapacağız.

Amazon Brand Registery Nedir?

Amazon Brand Registry, marka sahiplerinin Amazon’daki fikri mülkiyetlerini ve ürün içeriklerini korumalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir programdır. Markalara kendi benzersiz marka kimliklerini geliştirmeleri için güvenli bir yer vermek amacıyla 2017 yılında başlatıldı. Markanızı kaydettirerek, Amazon’a markanızı ve reklam verilerini tanımlaması için bir yol vermiş olursunuz. Bu program, marka sahiplerine aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sunar:

 • Ticari markanızın kötüye kullanıldığını bildirin
 • Ek program erişimi
 • Ürün detay sayfaları üzerinde artan kontrol
 • UPC ve EAN kodları dışında farklı ürün tanımlamalarına sahip ürünleri listeleyebilme

Amazon Brand Registery Nasıl Çalışır

Amazon Brand Registery‘e kaydolmak için bir marka sahibinin öncelikle ABD Patent ve Ticari Marka Ofisinden(USPTO) aktif bir tescilli ticari marka edinmesi gerekir. Genel olarak, bir başvurunun markanız tescil edilmeden önce işlenmesi 12-18 ay kadar sürer. Bununla birlikte, Amazon.com için Amazon Marka Tescili programı, yalnızca bir ticari marka başvuru numarası kullanarak bekleyen bir ticari markaya katılmaya izin verir.

Programa kaydolduktan sonra, Amazon’daki belirli pazarlama ürünlerine ek program erişimi sağlayan çeşitli Amazon Marka Kaydı bileşenlerine erişim elde edeceksiniz. Bunlar şunları içerir:

 • Sponsorlu Markalar (Önceden Başlık Arama Reklamları)
 • Amazon Mağazaları
 • Gelişmiş Marka İçeriği
 • Erken İnceleme Programı
 • Marka Analitiği

Amazon Brand Registery’nin Faydaları

Amazon Brand Registry, marka sahiplerine aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajlar sunar:

Ürün Detay Sayfaları Üzerinde Artırılmış Kontrol

Amazon Brand Registery kullandığınızda, Amazon’daki ürün detay sayfalarınızın kontrolünü ele alırsınız. Şirketinizin markasını içeren herhangi bir listeleme, yetkisiz değişikliklere karşı anında koruma alabilir. Amazon Brand Registery olmadan, ürünlerinizin bayileri veya ürününüzün taklit sürümleri bir ürün detay sayfasının kontrolünü ele geçirebilir. Bu güç kayması, markanızı yanlış tanıtan değişikliklere yol açarak şirketinizin genel imajına zarar verebilir.

Ek Programlara Erişim

Amazon Brand Registry, Amazon dünyasının abrakadabrasıdır. Daha fazla yorum almakta zorlanıyor musunuz? Süslü yeni bir reklam yerleşimine erişim mi istiyorsunuz? Listelerinizi değiştirmeye çalışırken saçınızı yolmaktan bıktınız mı? Brand Registery size tüm bunlarda ve çok daha fazlasında yardımcı olacaktır. Amazon Brand Registery’nin çeşitli bileşenleri, Amazon’daki belirli pazarlama ürünlerine ek program erişimi sağlar.

Gelişmiş Marka İçeriği

Gelişmiş Marka İçeriği (EBC), marka sahiplerinin daha ayrıntılı ürün açıklamaları ve görselleri oluşturmasına olanak tanıyan bir özelliktir. Bu özellik yalnızca Amazon Brand Registery’e kaydolan marka sahipleri tarafından kullanılabilir.

Erken İnceleme Programı

Erken Yorumcu Programı, marka sahiplerinin ürünleri hakkında daha fazla yorum almasına yardımcı olan bir programdır. Bu program yalnızca Amazon Brand Registery’e kaydolan marka sahipleri tarafından kullanılabilir.

Marka Analitiği

Brand Analytics, marka sahiplerine müşteri davranışları ve satış verileri hakkında bilgi sağlayan bir araçtır. Bu araç yalnızca Amazon Brand Registery’e kaydolan marka sahipleri tarafından kullanılabilir.

Amazon Seo ve Amazon Brand Registery

Amazon arama motoru optimizasyonu (SEO), Amazon.com’daki ürün aramalarında daha üst sıralarda yer almalarına yardımcı olmak için ürün listelerini optimize etme sürecidir. Amazon Brand Registry, marka sahiplerinin daha ayrıntılı ürün açıklamaları ve görselleri oluşturmasına olanak tanıyarak Amazon SEO’ya yardımcı olabilir, bu da ürün arama listelerini iyileştirmeye, satışları artırmaya ve alışveriş yapanların markanızı bulmasına yardımcı olabilir.

Sonuç olarak; Amazon Brand Registry, marka sahiplerinin Amazon’daki fikri mülkiyetlerini ve ürün içeriklerini korumalarına yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Marka sahipleri, programa kaydolarak, ürün detay sayfaları üzerinde daha fazla kontrol, ek program erişimi, gelişmiş marka içeriği, erken inceleme programı ve marka analitiği dahil olmak üzere çeşitli avantajlara erişim elde eder. Amazon’daki fikri mülkiyetinizi korumak isteyen bir marka sahibiyseniz, Amazon Brand Registery tam size göre bir programdır.

Siz de Amazon Brand Registery’nin avantajlarından faydalanarak satış yapmak isterseniz bize ulaşmakta çekinmeyiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Amazon Brand Registry Nedir? Nasıl Yapılır?” için 3 yanıt

 1. […] Amazon Brand Registry Nedir? Nasıl Yapılır? Markanızı Hemen Tescil Edin! […]

 2. […] Amazon Brand Registry Nedir? Nasıl Yapılır? Amerika’da Satış Yapmak için Markanızı Hemen Tescil Edin! […]