, ,

Marka Tescili ve Patent arasında ki farklar?

unal.cevak avatarı

·

, ,

·

Marka Tescili ve Patent arasında ne gibi farklar vardır?
Marka Tescili ve Patent arasında ne gibi farklar vardır?

Marka tescili ve patent arasında ki farklar 2 süreç haline ilerlemektedir.

İşte bu iki süreç arasındaki farklar:

  1. Koruma Alanı: Marka tescili, bir işaretin belirli bir mal veya hizmeti temsil ettiğini tescil etmektedir. Diğer yandan, patent, yeni ve benzersiz bir icadın kullanımını korur. Patentler, makine, ürün, işlem veya tasarım gibi fikri mülkiyet haklarını kapsar.
  2. Süre: Marka tescili, belirli bir dönem için (genellikle 10 yıl) geçerlidir ve yenilenmesi gerekmektedir. Patentler ise belirli bir süre için (genellikle 20 yıl) koruma sağlar ve yenilenemez.
  3. Başvuru Süreci: Marka tescili başvuru süreci genellikle daha kısa ve daha basittir. Patent başvurusu ise daha kapsamlı ve zaman alıcı bir süreçtir.
  4. Koruma Alanının Genişliği: Marka tescili, sadece belirli bir mal veya hizmeti temsil eden işareti korurken, patent, icadın kullanımının tüm yönlerini korur. Marka tescili, işareti kullanmak için izin verirken, patentler kullanımın tüm yönlerini korur.
  5. Hukuki Prosedürler: Patent davaları genellikle daha karmaşık ve maliyetlidir. Marka tescili davaları ise genellikle daha az karmaşık ve daha az maliyetlidir.

Bu nedenle, bir işletmenin marka tescili ve patent haklarını değerlendirirken, koruma alanı, süre, başvuru süreci, koruma alanının genişliği ve hukuki prosedürler gibi faktörleri dikkate alması önemlidir.

Ayrıca Marka Tescili ve CopyRight arasında ki farklar konulu makalemize de gözatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir