, , ,

Marka Tescili ve Copyright Telif arasında ki farklar nelerdir?

Marka Tescili ve Copyright (Telif) arasında ne gibi farklar vardır?
Marka Tescili ve Copyright (Telif) arasında ne gibi farklar vardır?

Marka tescili ve Copyright (Telif) farklı konuları ele alır ve farklı amaçlara hizmet ederler.

  1. Korumaya konu olan şeyler: Marka tescili, bir işletmenin markasını korurken, telif hakkı bir yaratıcının eserini korur. Amazon, Etsy veya Ebay gibi pazar yerlerinde satış yapmak için marka tescili, bir işletmenin adını, logosunu ve diğer marka unsurlarını korurken, telif hakkı, bir yazarın kitabını, bir müzisyenin şarkısını veya bir sanatçının resmini korur.
  2. Koruma süresi: Marka tescili ve Copyright arasındaki en önemli farklardan biri, koruma süresidir. Marka tescili genellikle 10 yıl boyunca geçerlidir ve yenilenmesi gerekmektedir. Telif hakkı ise yazarın veya sanatçının ömrü boyunca ve bazı durumlarda ölümden sonra da korunabilir.
  3. Koruma alanı: Marka tescili genellikle belirli bir coğrafi bölgede, örneğin ülkede veya bölgede geçerlidir. Telif hakkı ise dünya çapında geçerlidir.
  4. Koruma amacı: Marka tescili, bir işletmenin markasını korumak ve benzersizliğini sağlamak amacıyla kullanılırken, telif hakkı, yaratıcıların eserlerini korumak ve bu eserlerin tüketici tarafından orijinal olarak kabul edilmesini sağlamak için kullanılır.
  5. Başvuru süreci: Marka tescili başvuru süreci, telif hakkı başvuru sürecine göre daha karmaşıktır ve daha uzun zaman alabilir.

Ayrıca Copyright kayıt işlemleri hakkında ki makalamize de göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak, marka tescili ve telif hakkı farklı amaçlar için kullanılır ve farklı şeyleri korurlar. Her ikisi de, yaratıcıların veya işletmelerin haklarını korumak için önemlidir.

Daha fazla bilgi edinmek yada anlamadığınız bir konuda bize danışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Marka Tescili ve Copyright Telif arasında ki farklar nelerdir?” için 3 yanıt

  1. […] Marka Tescili ve Copyright (Telif) arasında ne gibi farklar vardır? Markanızı Hemen Tescil Edin! […]

  2. […] Marka Tescili ve Copyright (Telif) arasında ne gibi farklar vardır? Amerika’da Satış Yapmak için Markanızı Hemen Tescil Edin! […]

  3. […] Ayrıca “Marka Tescili ve Copyright Telif arasında ki farklar nelerdir?” konulu… […]