Site icon Amerika'da Marka Tescili

Marka Tescili Hususunda Sıkça Sorulan Sorular

Trade Mark

Marka nedir? 

Marka, bir kişi veya ticari kuruluşun kendisine ait mal veya hizmetlerini diğer kişi veya kuruluşların mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan işarettir. Ticari markalar fikri mülkiyet hakları ile korunmaktadır.

Markamı Nasıl Koruma Altına Alırım? Marka Tescili Yapabilirim?

Ulusal/bölgesel düzeyde, ticari marka koruması, ulusal/bölgesel marka ofisine tescil için başvuruda bulunarak ve gerekli ücretleri ödeyerek tescil yoluyla elde edilebilir. Amerika Birleşik Devletlerinde marka tescili için ABD Barolarında aktif kayıtlı avukatlar aracılığıyla USPTO’ya (ABD Marka ve Patent Ofisi) başvurabilirsiniz.

ABD’de avukatlarımız aracılığıyla sizin adınıza bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

Marka tescili hangi hakları sağlar?

Temel olarak, bir ticari marka tescili, tescilli ticari markanın kullanımına münhasır bir hak verecektir. Bu, markanın münhasıran sahibi tarafından kullanılabileceği veya bir ödeme karşılığında kullanım için başka bir tarafa lisanslanabileceği anlamına gelir. Tescil, yasal kesinlik sağlar ve örneğin dava durumunda hak sahibinin konumunu güçlendirir.

Ne tür ticari markalar tescil edilebilir?

Bir kelime veya kelimelerin, harflerin ve sayıların bir kombinasyonu mükemmel bir şekilde bir ticari marka oluşturabilir. Ancak ticari markalar çizimlerden, sembollerden, malların şekli ve ambalajı gibi üç boyutlu özelliklerden, sesler veya kokular gibi görünmeyen işaretlerden veya ayırt edici özellikler olarak kullanılan renk tonlarından da oluşabilir – olasılıklar neredeyse sınırsızdır.

Marka Tescili Nedir?

Marka tescili, markanızı korumak ve büyütmek için hayati bir adımdır. Bir kez tescil edildiğinde, markanızın sahipliği size ait olacak ve başkalarının markanızı kullanmasını önleyebilirsiniz.

Amerika’da Marka Tescili nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde marka tescili, ticari marka sahiplerinin haklarını korumalarını sağlar. Markanızın tescili, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmaya yardımcı olur ve rakiplerinizin markanıza benzer ürünlerin satışını engeller.

Marka Tescili Avantajları nelerdir?

Marka tescili size birçok avantaj sağlayabilir. Markanızın gücünü artırır, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tanınabilirliğini artırır ve rakiplerinizin markanızı kullanmasını önler.

Amerika’da Marka Tescili nasıl yapılır?

Ücretsiz yapacağımız marka araştırması (free trademark search) sonrasında, dosyanız hazırlanarak, marka tescili işlemleriniz Amerika’da bulunan ofisimiz aracılığıyla yapılır. Doğrudan Amerika Marka ve Patent Ofisi ( U.S. Patent and Trademark Office)’ne başvurunuz yapılır. Aracılara ve tercümanlara fazlaca ödeme yapmak yerine, bizimle doğrudan Amerikan Marka Ofisine marka tescil yaptırabilirsiniz.

Trademark ile Brand Registry arasında ne fark vardır?

Trademark ulusal marka ve patent ofisleri tarafından kaydedilir ve yönetilir. Brand Registry marka tescili ve/ya marka tescil başvurusu olan kişi ve/ya kurumların Amazon Pazaryerlerinde markasını pazaryerinde kayıt yaptırmalarını yöneten bir sistemdir, Amazon tarafından yönetilir.

Exit mobile version